Ahmet Nesin's Blog

Ocak 30, 2017

UÇTU UÇTU ERDOĞAN UÇTU…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 8:24 am

UÇTU UÇTU ERDOĞAN UÇTU…

Ortaokullarda hâlâ Yurttaşlık dersi var mı bilmiyorum, bizim ortaokul zamanında vardı. Zaten şimdi ortaokula ne dendiğini de bilmiyorum pek, 4 artı 4 ortaya çıkınca liseye geçiş dönemini yok edip hepsini ilköğretim yapmışlardı. İlkokuldan sonraki o geçiş çok önemliydi, psikolojik olarak büyümeye hazırlıyordu çocuğu. Ortaokul sınıfları esasında bana hep ergenliği atlatma sınıfları gibi gelmiştir. Bütün şımarıklıkların, kaprislerin hatta sivilcelerden dolayı çirkinliklerin, seslerin kalınlaşmasının, kıllanmanın başladığı yıllardır. Okulların en belalı sınıfları onlardır esasında, gelecek kaygısı liseyle beraber başladığından, o 3 senelik dönem daha umarsız olduğumuz dönemdir.

Haftalardır yeni anayasa girişimini izliyor ve okuyorum. Orta sondaki Yurttaşlık dersini iyi kavramış 3 öğrenciye yazdırılsaydı daha derli toplu bir anayasa taslağı çıkardı diye düşünüyorum. Meclisteki savunma konuşmalarını izleyince ve bu işin esas uzmanının Burhan Kuzu olduğunu anlayınca esasında onlar açısından işin vahametini anladım.

Diyelim ki orta son sınıfındasınız ve sınıf mümessili seçeceksiniz. Kendisinin yokluğunda (Farzedin ki hastalandı) kimin yardımcısı olacağına o karar verir ve beraber seçilirler. Yani sınıf mümessilliğine aday olan 13 yaşındaki çocuk akranlarına “Siz hele beni bir seçin, ben zamanı geldiğinde işime geldiği gibi ve istediğim sayıda yardımcı atayacağım…” dediğinde o sınıfta kıyamet kopar, o sınıfta seçim yapılamaz, öğretmen istese de yapamaz, çünkü demokratik olmaz. Çocuk bütün egosuna karşın kendi mantığıyla demokratik çözüm bulmaya hazırdır daima.

Diyelim ki o sınıfta bütün seçimler yapıldı ve mümessil dahil, bütün kollar da seçildi. Esasında bu kol başkanları daima sınıfın çalışkanlarından, mümessil de yaramazından seçilir. Yaramaz olan da bütün sınıfı bastırma gücünü bulduğundan daha çok oy alma becerisini de elinde bulundurur ve başkan seçilir.

İşte, ben diyorum ki öğretmenleri bu gruba bir anayasa taslağı yazdırsa, mecliste onaylanan gibi komik bir anayasa taslağı çıkmaz ortaya.

Diyelim ki başkan ve başkan yardımcıları konusunda anlaştılar. Öğrenciler arasındaki en uzun tartışma konusu bu olur. Çünkü başkan seçilecek kişi sınıfı yada ülkeyi terk ettiğinde yardımcılara aynı yetkiyi vermezler. Bu anayasaya göre aynı yetkiyi verdiğinizde mümessil yardımcısı yada ülke başkan yardımcısı asılları uçağa bindiğinde yada hasta yatağında kıvranırken yardımcıları tarafından görevden alınabilinirler. Hiçbir mümessil de buna izin verecek bir sınıf yada ülke yasası hazırlamaz. En azından egoları buna uygun değildir.

Şaka söylemiyorum, yeni anayasa taslağında başkan yardımcısı seçilecek kişi yada kişilerin yetkilerini sınırlayıcı bir madde olmadığından, başkan yokluğunda aynı yetkiye sahiptirler.

Başkan uçağa bindiğinde, yardımcı kişi elindeki yetkiyle başkanı görevden alabilir, meclisi kapatıp, kanun hükmünde kararname çıkartarak kendini başkan olarak atayabilir yada erken seçime giderek ülke yönetimine el koyabilir.

Peki bu anayasa taslağı neden böyle oldu, haklı olarak benim gibi sizler de bu soruyu kendi kendinize soruyorsunuzdur. Çünkü bu anayasa taslağı alelacele yazılıp, milletvekillerine okutmadan imzalatıldı. O yüzden maddeler meclis görüşmelerinde AKP ve MHP’li vekiller tarafından savunulurken saçmalık diz boyuydu.

Anayasanın başkan yardımcısı maddesini değiştirebilirler mi bilmiyorum, yasa meclisten geçtikten sonra değişiyor mu, henüz bu konuda bilgi sahibi değilim. Ama bunun farkına varırlarsa, daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan farkına varırsa yasayı meclise geri gönderebilir. Yok göndermez de dün dediği gibi 15 günü beklemeden imzalarsa, bence en akıllıca iş AKP’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurup yasanın en azından o maddesinin iptalini istemek olacaktır. Anayasa Mahkemesi bunu iptal eder de yeniden oylanıp geçerse ne olur derseniz, AKP ve Erdoğan kendi hazırladıkları anayasa taslağının yanlış olduğunu kabul etmiş olurlar kı, bu da suratlarına kocaman bir HAYIR olarak çarpar.

Yoksa ne mi olacak, aynen başlıkta yaptığım gibi olacak: UÇTU UÇTU ERDOĞAN UÇTU…

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: