Ahmet Nesin's Blog

Haziran 10, 2019

NEDEN ERDOĞAN HAMİLE KALIYOR MEHMET BARLAS?..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 4:31 pm

Anladığım kadarıyla Mehmet Barlas nüktedan birisi, hem fıkra seviyor hem de şaka yapmayı. İkisi de zor iştir, fıkra anlatırken fıkradan daha komik duruma düşebilirsiniz, şaka yaparken de rezil bir duruma düşebilirsiniz. Mehmet Barlas önceki gün Sabah Gazetesi’nde anı-fıkra tarzı bir yazı yazmış. Barlas yazının bir bölümünde “İngiliz siyasetinin unutulmaz isimlerinden olan Muhafazkar Partili Winston Churchill’in en ciddi rakibi İşçi Partili Bevan’dı… Bu ikili durmadan atışırlar, birbirlerini iğnelerlerdi. Churchill bir ara çok kilo almış ve göbeği hatırı sayılır bir ölçüye gelmişti. Parlamento koridorunda karşılaştıklarında Bevan yine takıldı Churchill’e, ‘Sir Winston, galiba hamilesiniz… Bebek kız mı erkek mi? diye sordu.
Churchill de gülümseyerek cevap verdi:
-Bebek kız olursa ona ana kraliçemizin adını vereceğim. Eğer bebek erkekse ona kralımızın adını vereceğim. Eğer bebek yoksa ve bu şişkinlik sadece gaz ise, ona Bevan diyeceğim…
” diye yazmış.

Yazının devamında da “Keşke mümkün olsa ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Winston Churchill gibi göbek bağlayabilse… Kemal Kılıçdaroğlu da ona “Bebek kız mı erkek mi” diye sorduğunda “Eğer bebek değil de gaz çıkarsa ona Kemal Kılıçdaroğlu diyeceğim” diye cevap verebilse. Ne dersiniz? Hayat daha güzel olmaz mıydı?” diye devam etmiş.

Kitap yada gazeteleri okumayan, özetini çıkartıp dinleyen Erdoğan’a bu yazıyı nasıl özetlemişlerdir diye düşünmeye başlayınca yazıya değil de Erdoğan’la Barlas’ın karşı karşıya geldikleri an’ı ve birbirlerine bakışmaları gözümde canlandırıp gülmeye başladım. Sadece bakışmaları da değil tabi, kafamda özeti de canlandırdım, sonrasında da Erdoğan-Barlas konuşmasını.

Bunun özeti nasıl olur:

  • Sayın başkan karnınız büyüdü.
  • Eeeee…
  • Babası sanırım Bay Kemal!

Olmadı, beğenmedim:

  • Sayın başkanım turşu mu istediler acaba, yoksa erik mi? Efenim sayın Barlas da ejderha suyundan huylandı sanırsam!..

Uzun yıllar İngiltere’de kaldığım için soğuk İngiliz espirisini çok iyi bilirim ama sanırım iyi bir entelektüel olan Mehmet Barlas ülkeler arasındaki espiri farkını daha anlayamamış. Türkiye’de arkadaşınıza bile samimiyet dolayısıyla “Oğlum” diye hitap ettiğinizde kavga çıkarken bir cumhurbaşkanını hamile bırakmak hiç de yakışık almamış bence. Şirazenin kaçtığını esasında Barlas Erdoğan’ın yanağından makas alırken anlamalıydık.

Barlas yazının bir bölümünde de “Churchill’ın çok sevdiği ve çok düşkün olduğu kızı Sarah, çok değersiz bir kişiyle evlenmişti. İkinci Dünya Savaşı’nın da yükünü taşıyan Başbakan bu duruma çok üzülüyordu. Bu sırada İtalyan diktatörü Mussolini’nin damadı olan Dışişleri Bakanı Kont Ciano’yu, barış istediği için idam ettirdiği haberi geldi Londra’ya. Bu sırada gazetecilerle görüşen Churchill, “İtalyan dikatatörü Mussolini’yi hiç sevmiyorum ama damadını öldürebildiği için ona imreniyorum da” dedi.” diye yazmış.

Hadi bakalım, gel de çık işin içinden, sayın cumhurbaşkanını hamile konumuna soktuğu yetmiyormuş gibi Barlas Erdoğan’ı bir de katil yapacak. Hem de Istanbul Üniversitesi’nde bir kez ders görmüş olan damadını, Türkiye ekonomisini YÜRÜTEN damadını, üstüne üstlük Erdoğan’ı da faşist, diktatör Mussolini’ye benzeterek. Yazısında da “Siyaset bu çeşit bir mizahın da alanıdır… En gergin anlarda bir tebessüme sebep olan zekâ pırıltısı, demokrasinin sevimliliğini artırır.” diyerek.

Hadi diyelim ki damat Berat Albayrak’ı sen de sevmiyorsun Mehmet Barlas ama benzetme yaparak kendisine değersiz demenin bir anlamı var mı? Yada bırak damadı, insan öldürmek o kadar kolay mı, hem de torunların babası, kızının kocasını? Ne yapmış yani delikanlı ülke ekonomisini batırmanın dışında, Gezi’ye mi katılmış, afedersin Ermeni yada Kürt mü, müzikte en çok sol anahtarını mı seviyor, yoksa Amerika’da okuduğundan, bu da mı Yumuşak “G”yi bilmiyor. Öyle olsa bile Erdoğan sanki böyle insanları adım başı öldürüyor yada öldürtüyor da cinayete özendirmişsin. Üstüne üstlük bir de Süleyman Soylu’dan nefret ediyor, ondan omuz bile yemiş, pardon atmış birisi, bundan iyisi Şam’da kayısı.

Ne yalan söyleyeyim, gülmece anlayışına hayran kaldım Mehmet Barlas. Bu arada sana bir de tüyo vereyim yada sen internette menapoz ve antropoz yaşlarına bir bak istersen. Ama bu aramızda kalsın.

 

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: