Ahmet Nesin's Blog

Ağustos 28, 2012

ŞEMDİNLİ KAYMAKAMI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 8:59 am

 

ŞEMDİNLİ KAYMAKAMI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM!..

Bigün gazetelerden birini elime alacağım yada televizyonu açacağım ve ikisi de bitene kadar hâlâ yüzümde gülümseme olacak…” dersem beni tımarhaneye kapatırlar mı acaba diye düşünmeye başladım sabah sabah. Kazayı, cinayetleri yada benzer şeyleri es geçtim, bu ülkede sadece bir gün siyasetçi yada bürokratlardan birinin saçmalamadan konuşacaklarını görebilecek miyim? Hiç sanmıyorum, sadece benim kuşağım değil, sanırım oğlumun kuşağı da böyle bir gün göremeyecekler.

Şemdinli Kaymakamı Mesut Gençtürk bana göre bunun son örneği. Mesut Gençtürk 33 yaşında bir siyasal mezunu kaymakam. Soyadını faransızcaya çevirsek tam karşılığı jöntürk. Soyadında “Türk” olan aileleri pek anlamam. Dünyada başka ülkelerde varmıdır bilemiyorum ama ben bugüne değin hiç duymadım. Bizdeki Arslantürk yada benzeri gibi Lionenglish yada Lionfrançais diye bir soyadı duymadım henüz. İngilizlerde duyduğum en komik soyadı Durham Lisesi’ndeki kimya öğretmenimdi. Adamın soyadı “Halfpenny”ydi. Türkçe karşılığı “Yarımkuruş”tu ve her seslenişimde gülmem geliyordu. İşin ilginci soyadında “Türk” olanların çoğu da göçmendir, aralarında Türk olan azdır.

Neyse konum soyadı değil zaten, Şemdinli Kaymakamı Mesut Gençtürk ilçesinde olan son olaylar üzerine bir açıklama yapmış. Gençtürk açıklamasında “Şemdinli’de halk artık örgütün eylemlerini desteklemiyor. Halk bize destek vermeye başladı. Son dönemde yapılan operasyonların ihbarı Şemdinli halkından bize geliyor. Bu çok anlamlı bizler için. Hatta bazı BDP’liler örgütün çocuklarını dağa götürmesinden endişe ettiği için büyük şehirlere yollamaya başladı. Bölgenin iki büyük aşireti PKK’ya savaş açmaya hazırlanıyor. Bu Şemdinli için fırsattır. Böylesine bir dayanışmayla terörü bölgeden uzaklaştırabiliriz. Şemdinli eskiden beri teröre karşı durmuş bir şehir. Burada örgüte katılım yok. Bu da örgüt tarafından eleştiriliyor. Şemdinli halkı eğitim istiyor, çocuklarını okutmak, batıdaki insanlar gibi yaşamak istiyor.” demiş.

Halkın tepkilerini anlarım, sonuçta devlet barış yolunu tercih etmediğinden dolayı insanlar ölüyor ve hiçbir zaman onaylamasam da ihbar kimileri için doğal olabilir. Son 50 yıllık basın tarihimize baktığınızda nasıl bir ihbarcılık sistemi kurulduğunu zaten görürsünüz. 12 Mart ve 12 Eylül darbelerinde bu halk ihbar yarışına girmiştir. Hatta Kenan Evren halka ihbar konusunda talmat bile vermiştir. Kenan Evren halka nasıl onursuzluk yapılacağını emretmiştir faşist darbesiyle birlikte.

Ama bir olay var ki bunu anlamam olanak dışı. Şemdinli Kaymakamı Mesut Gençtürk yaptığı açıklamada “Bölgenin iki büyük aşireti PKK’ya savaş açmaya hazırlanıyor. Bu Şemdinli için fırsattır.” diyor. “Pesssssssssss” diyorum sana Mesut Gençtürk, devletin ilçedeki en yetkili kişisi olarak bunu nasıl açıklarsın, hadi açıkladın ama bunu nasıl fırsat olarak değerlendirirsin. Normalde kaymakamın orada yapması gereken, kimse bu aşiretler suç duyurusunda bulunur hatta gözaltına alınmalarını emredersin.

Gençlerin deyimiyle “Sen kafayı mı yedin kaymakam?..” Kim kime, nasıl savaş açıyor, dingonun ahırı mı burası, hangi silah ve yetkiyle aşiret savaş açıyor da sen de bunu “Fırsat” olarak değerlendiriyorsun. Bu devlet ve bu halk parasıyla seni saçmalama diye mi okuttu? Buradan Şemdinli Kaymakamı hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. Herkes bu kadar kolay saçmalama hakkına sahip değildir ve olmamalı da.  

2 Yorum »

  1. “Cahilliğe Karşı Savaş Açtım” “Yoksulluğa karşı savaş açıyoruz” yada bunun gibi deyimler vardır. Savaş illaki silahla yapılmaz. Bu yazıyı Aziz Nesin okusa kahrından ölürdü herhalde. Kaymakam Aşiretlerin nasıl savaş açtığını anlatıyor; Çocuklar PKK ya katılmasın diye Büyük şehirlere gönderiliyor diyor. Ama Nesin soydını taşıyan bir kişi savaşın sadece silahla yapıldığını sanıyor. . Bu olay tam Aziz nesinlik olmuş, okusaydı bu yazıdan bir roman çıkarırdı…

    Yorum tarafından Murat — Ağustos 28, 2012 @ 2:03 pm

    • tam bir malmissin murat ne diyim seninde soyadin kesin soyturk tur.

      Yorum tarafından robin — Ağustos 30, 2012 @ 4:08 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: