Ahmet Nesin's Blog

Haziran 17, 2014

ERDOĞAN ADAY OLARAK GÜL’Ü GÖSTEREBİLİR…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:23 am

ERDOĞAN ADAY OLARAK GÜL’Ü GÖSTEREBİLİR…

 

Partiler cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl bir kriter arıyorlar anlamış değilim. AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan olacaksa parti onu aday göstermek için ne gibi meziyetlerine bakmıştır, bilmiyoruz. Bilmiyoruz diyorum çünkü sağcı bir parti gençlerin öldürülme emrini veren birini, 20 yılda trilyoner olan ve hırsızlıktan sanık birini aday yapmaz, başka bakanların ortaya çıkan rezilliklerini örtbas eden birini yada heran komşu ülkelerle savaşacak birini, en önemlisi sabah akşam kendileri dahil küfreden birini aday yapmaz. Erdoğan aday gösterilirse onu aday gösterecek milletvekillerinin adayda ne aradığını anlamak zor. Bu kişi ülkeyi çok iyi idare etse bile, yukarıda yazdıklarım demokratik ülkelerin demokrat partilerinde, hatta sağcı partilerinde aday olamazlar. Bırakın aday olmayı partiden atılırlar, siyaset dışı bırakılırlar.

Gelelim CHP’ye, Kemal Kılıçdaroğlu dün parti yada çatı adayını açıklarken neleri kriter olarak aldı acaba? Yada soruyu tersten sorayım, Ekmeleddin İhsanoğlu serbest bırakılsa ve kendisinden bir partiye üye olması istenip seçim yapması istense hangi partiye üye olur? Bence Ekmeleddin İhsanoğlu MHP’yi seçer ve ilerde parti başkanı bile olabilir. İşte CHP sosyal demokrat olmayan, Atatürkçü olmayan, dinciye yakın dindar birini, daha doğrusu MHP’ye yakın Turancı birini aday yaptı.

Kriterlere baktığımızda bence ikisinin de bu ülkede cumhurbaşkanı olma hakları yok, daha doğrusu bana göre ikisi de buna layık değiller. Ama oynanan oyun başka, buna oyun diyorum, çünkü sosyal demokrat partiler avrupada böyle siyaset yapmıyorlar. Fransız Sosyalist Partisi cumhurbaşkanlığını illa da kazanmak için sağcı birini aday göstermiyor, ikinci turda, Komünist Parti’den, Yeşillerden, Anarşistlerden destek alıyor ama adayı da sosyal demokrat yada sosyalist olduğu için destek alıyor.

Oysa CHP’de tersi oluyor. HDP cumhurbaşkanlığı seçim görüşmesinde Kılıçdaroğlu’na çok açık ve net yanıt verdi esasında. İkinci turda oy verebileceğimiz bir aday göstermelerini istedi, şaka değil, Kürtlerin ve sosyalistlerin % 10’a yakın oyları var. Oysa CHP sosyal demokrat parti olmadığını kanıtladı ve AKP’den oy çalacak birini aday gösterdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu AKP’den oy çalabilir mi diye sorguladığınız arkındayım. İhsanoğlu AKP’den hem oy çalar, hem de çalamaz. Daha net söyleyeyim, Erdoğan aday olursa İksanoğlu AKP’den ciddi miktarda oy çalar. Bunu nasıl yapar, dinci olmayan, eskiden Adalet Partisi’ne oy veren merkez sağ kesimin oyları Erdoğan yerine Ekmeleddin İhsanoğlu’na gider. Kendinizi dinci değil ama dini bütün biri yerine koyun, siz oyunuzu hangisine verirdiniz. Ben öyle birisi olsam oyumu gözüm kapalı Ekmeleddin İhsanoğlu’na verirdim.

Peki aynı durumda Ekmeleddin İhsanoğlu nasıl AKP’den oy çalamaz, Abdullah Gül aday olursa çalamaz. Hatta Gül rekor oyla bile seçilebilir, çünkü CHP’ye adaydan dolayı kızan ekip oyunu Gül’e verebilir.

Olayın bir başka yanı daha var, CHP’nin kızgınları ilk turda oyunu HDP’nin adayına verebilirler ve HDP adayı da 2. Tura çıkabilir. Bu sürpriz olmaz ama bana göre devrim olur Türkiye için.

Ben 1. Turda oyumu üyesi olduğum partiye yani HDP’ye vereceğim. 2. Tura çıkarsak aynen devam ama çıkamazsak oy vermeyeceğim. Yine aynı terane başlayacak ve benim gibi düşünenlere Erdoğan’a destek olduğumuz söylenecek. Onlara verecek tek yanıtım var ve bu yanıtı kendileri de uzun uzun düşünsünler: Ben bu demokrasi savaşımına yıllarca beni ve arkadaşlarımı öldürmek için fırsat kollayan ve öldüren yada öldürten MHP’ye oy vermek için girmedim…

2 Yorum »

 1. İlk paragrafı anlayamadım, parti zaten Erdoğan’ ın tekelinde( birkaç istisna var tabii) , bunca olaydan sonra hiçbir şeye şaşırmadınız da onun aday yapılacağına mı şaşırıyorsunuz?
  Ekmel Bey’ in adaylığında şu önemlidir, ikinci turda AKP’ ye gidecek olan MHP kesimin oyları artık gitmez, ” Erdoğan’ ın üslubunu falan beğenmiyorum ama alternatifi yok” diyen saf dindar kesimin oyu çekilebilir. Ama Dimyat’ a pirince giderken evdeki bulgurdan olunacak, çünkü CHP’ nin tabanında bulunan Kemalist yobazlardan ve CHP’ ye oy veren sosyalist- anarşist( az da olsalar) kesimden oy kaybı olacak.
  Gül aday olursa bu saf dindar kesim ona oy verebilir ama dediğiniz gibi olmaz, CHP’ de İhsanoğlu’ nun adaylığına kızılmasının nedeni İslamcı olması. Abdullah Gül’ le kıyaslayalım: Ekmel Bey İslamcı ama kimyacı, birçok saygın üniversitede kürsüsü var, dört dil biliyor, eşinin başı açık vs. Gül de İslamcı ama ekonomist, iki dil biliyor, eşi türbanlı ve Gül’ le kendisi on beş ama Gül otuz yaşındayken evlenmiş, ama en önemlisi AKP kurucularından, AKP’ den cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bakanlık yapmış, CHP kesiminin ” Çankaya Noteri” diye tabir ettiği biri. Şimdi CHP kesiminden Ekmel Bey’ in adaylığına kızan ekibin Gül’ e oy vermesi ne kadar mantıklı geliyor? Bana hiç gelmiyor!
  CHP kesimini pek tanımadığınızı düşündüm bu yazıyı okurken, çünkü HDP’ ye oy vermeleri kıyamet gününün habercisi olmalı. CHP kesimi HDP’ ye ” bebek katili teröristlerin Meclis’ teki takım elbiseli halleri” diye görüyor. CHP’ yi destekleyen bazı solclar var ama az, onların HDP’ ye vereceği HDP’ yi ikinci tura taşımaz Kaba bir hesap yapalım : AKP adayı ilk turu birincilikle bitirecek burası kesin, CHP’ nin yüzde yirmi otuzluk oyundan yüzde onluk kayıp oldu diyelim, HDP yüzde on beş aldı, ama ortak aday oy verecek olan yüzde yirmilik CHP kesimi ve yüzde on beşlik MHP kesimi var, etti mi sana yüzde otuz beş, hadi bir de AKP’ den yüzde üçlük bir kesim kaysa, benim tahminim yüzde kırk AKP, yüzde otuz sekiz ortak adayla bu iş biter. ( HDP dahil diğer sol parti seçmeninin ikinci turda sandığa gitmeyeceğini varsayıyorum. )

  Yorum tarafından Einstein'in Kayıp Dölü — Haziran 21, 2014 @ 10:48 pm

 2. Yazım hataları yapmışım, o yüzden yanlış anlam çıkıyor, affedin. ” CHP’ nin yüzde yirmi otuzluk oyundan… ” demişim, orada ” yirmi” olmayacak.

  Yorum tarafından Einstein'in Kayıp Dölü — Haziran 21, 2014 @ 10:52 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: